W drugiej połowie 2018 roku firma DellEMC zaprezentowała nową konstrukcję w kategorii obudów i serwerów Blade. Kompletnie nowe rozwiązanie MX7000 ma być konkurencją dla HPE Synergy, jednak my chcemy wskazać na zupełnie inny aspekt, który można zauważyć przy projektowaniu tej konstrukcji.
Przez ostatnią dekadę konstrukcja wszystkich serwerów Blade wszystkich producentów była w zasadzie identyczna. Dostępność dwóch dysków na froncie na potrzeby uruchomienia systemu operacyjnego lub wirtualizatora i założenie, że na potrzeby maszyn wirtualnych korzystamy już z zewnętrznej macierzy. Potem wraz z popularyzacją Vmware i możliwością użycia kart SD nawet te dwie wnęki na dyski pozostawały najczęściej puste (chyba, że ktoś używał rozwiązań do lokalnego budowy lokalnego Cache na dyskach). Tendencja ta utrzymała się nawet w HPE Synergy i był to układ, który z założenia mówił, że rozwiązania hiperkonwergentne nie są tutaj przewidziane.
Sytuacja zmieniła się wraz ze wspomnianą konstrukcją MX7000 gdzie widać, że konstruktorzy przewidują natywne stosowanie rozwiązań SoftwareDefined Storage przynajmniej na równi z FC/ISCSI. Oprócz kartSD/Boss na Wirtualizator przewidziane jest 6 zatok na dyski 2.5″ cala (SATA/SAS/NVMe). Konstrukcja ta umożliwia implementację zarówno Microsoft S2D jak i vSAN z jedną lub dwoma grupami dyskowymi. Analogicznie możliwe będzie użycie rozwiązań alternatywnych jak Nutanix, Maxta etc.
Pozostaje pytanie czy owe sześć zatok to czasem nie za mało dla Rozwiązań SDS ? Odpowiedź brzmi to zależy. Na pewno tam gdzie planowana jest duża pojemność z wykorzystaniem dysków talerzowych – rozwiązania RACK sprawdzą się lepiej. Tutaj raczej planowane jest wykorzystanie konstrukcji All-Flash wraz ze wszystkimi korzyściami z tego płynącymi jak Deduplikacja, RADI 5/6 etc. Największe obecnie dyski SSD dla tej konstrukcji to 3.84 TB na dysk, a wkrótce pojawią się dyski 7.6TB. Z użyciem dysków 3.84TB oraz mechanizmu vSAN możemy osiągnąć pojemność (w puli Capacity) 15.36 TB na każdy węzeł. Wykorzystując taką konfigurację w ośmiu węzłach dostajemy pojemność odpowiednio:
- 60 TB – dla RAID1
- Około 100TB dla RAID5
Po włączeniu kompresji i deduplikacji będziemy mieć jeszcze 2-3 krotnie większą przestrzeń do dyspozycji (w zależności od specyfiki naszych danych oczywiście). Niemniej jest to przestrzeń wystarczająca w większości przypadków produkcyjnych.